Strona główna > Aktualności
Aktualności

  Wywiad Prasowy z Szefem Kuchni Gościniec - Rafałem Kałat ...
2011-03-08 09:52:05
Wywiad przeprowadzony Dnia 8 marca 2011r.

Wywiad z Szefem Kuchni Restauracji Gościeniec Zamku Dersława - Rafałem Kałatem.

Red. Tomasz - Państwa hotel słynie z doskonałej kuchni. Czym przyciągacie szczególnie swoich gości
- W szczególności daniami z tradycją, dania które były przygotowywane przez nasze babcie to dania sprawdzone i bardzo zakorzenione w naszej tradycji Kuchni Ponidzia.
Potrawy te przygotowywane są w sposób tradycyjny, wszystkie produkty w tych daniach są pozyskane z regionu.


Red. Tomasz -Czy często sięga Pan do tejże tradycji i tej kuchni?
- Jak najczęściej się da u Siebie w domu a w pracy cały czas.


Red. Tomasz -Czym charakteryzuje się kuchnia Ponidzia i jakie są typowe dania?
- W kuchni Ponidzia szczególnie ceniono dziczyznę i grzyby. Bliskość rzeki Nidy dawało darmowy produkt jakim była ryba, zielone tereny wokół rzeki Nidy były pełne dziczyzny: bażanta, kuropatwy, zająca... Lasy pełne grzybów: podgrzybki, borowiki, kurki, rydze, kozaki...
- Przykładowe potrawy przygotowywane w naszej restauracji to: Polędwiczki Ponidziańskie w podgrzybkach, Świętokrzyski Gulasz na ostro, Tatar Dersława z karpia, Bażant Szaniecki, Naleśniki Ponidzia, Gęsina w sosie Śliwkowo-Selerowym, Kaczka w sosie porzeczkowym, Indyk w sosie żurawinowym, pasztet z zająca w ziołach .....itd


Red. Tomasz -Czy możemy uchylić rąbka tajemnicy oczywiście, o ile to tylko możliwe i podać naszym czytelnikom przepis na jedną z takich potraw.
- Tatar Dersława ( z karpia):
Składniki:karp królewski, cebula, ogórek, jajko, sól, pieprz, olej z lnicy. Karp pozyskany z rzeki Nidy, oczyścić z ości i pokroić w drobną kostkę dodając przyprawy w.w. I olej z lnicy z Pińczowa, Ogórek I cebulę kroimy w drobną kostkę. Podajemy każdy składnik osobno do wymieszania przed konsumpcją. Dodatkowo podajemy alkohol czerpany z ziemniaków z Ponidzia wytwarzany w lochach Dersława.


Red. Tomasz -Czy Pana zdaniem kuchnia Ponidzia może być kuchnią dla każdego - i dla tych, którzy lubią tradycyjne dania i dla tych, którzy liczą kalorie i dbają o dietę?
Kuchnia nasza jest bardzo przyjazna dla każdego, kto chce zjeść smacznie. Karta menu, zawiera dania tłuste i wysokokaloryczne, jak i potrawy lekkie, nisko tłuszczowe, jak np. sałaty z różnymi dodatkami, świeże ryby. Karta menu została stworzona tak, aby każdy nasz klient mógł znaleźć coś dla siebie.


Red. Tomasz -Skąd u tak młodej osoby doświadczenie i takie stanowisko!
- Doświadczenie wzięło się z miejsc, w których pracowałem. Miałem szczęście spotkać tam osoby, od których mogłem się dużo nauczyć.


Red. Tomasz -Czy przygotowywanie posiłków to dla Pana hobby, praca zawodowa, czy sztuka ?
- To świetne pytanie, bo wszystkie te trzy elementy połączyłem w jednym. Na pewno uważam, że gotowanie jak wiele innych zawodów jest przede wszystkim sztuką, a biorąc pod uwagę, że moja praca zawodowa jest również moim hobby, życiową pasją.


Dziękuję uprzejmie za rozmowę.

Chciałem w dzisiejszym Dniu zaprosić do Restauracji "Gościniec" - Zamku Dersława na specjalne menu dla Pań i nie tylko i złożyć wszystkim Kobietom Wszystkiego najlepszego, aby uśmiech na waszych twarzach gościł cały rok.


Szef Kuchni Gościniec - Zamek Dersława.
Tomasz Wądek

 Historia Zamku Dersława  Dojazd  Restauracja  Catering  Pensjonat  Usługi  Rezerwacja  Cennik  Uzdrowisko  Aktualności   Kontakt 
Copyright © 2003-2006 Zamek Dersława
Projekt realnet.pl