Strona główna > Aktualności
Aktualności

  Projekt pt. Zakup kobiecych strojów Krakowiaków wschodnich z terenów obecnego powiatu buskiego z przełomu XIX/XX wieku
2018-11-15 09:38:50
Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich w partnerstwie z Gminą Busko-Zdrój oraz Buskim Samorządowym Centrum Kultury podjęła działania w zakresie pozyskania funduszy z Lokalnej Grupy Działania „Królewskie Ponidzie”na realizację projektu pt. Zakup kobiecych strojów Krakowiaków wschodnich z terenów obecnego powiatu buskiego z przełomu XIX/XX wieku.

Projekt polega na powieleniu stworzonego prototypu stroju ludowego, który został opisany przez kustosza Muzeum Wsi Kieleckiej jako kobiecy strój Krakowiaków wschodnich obecnego powiatu buskiego. Zadanie to sprzyja upowszechnianiu tradycji i regionalnego dziedzictwa kulturowego. Jest to działanie w kierunku pokazania stroju charakterystycznego dla tego regionu, udokumentowanego etnograficznie na większą skalę. Zadanie to zostało realizowane w październiku 2018r. Od wielu lat zarówno Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich jak też Lokalna Organizacja Turystyczna „Moc Ponidzia” podejmowała próby odtworzenia oraz opisania stroju jak i jego wykonania, który byłby charakterystyczny dla tego regionu. Możliwość pozyskania dofinansowania pozwoliła na rzetelną realizację zamówienia 8 kompletów kobiecych strojów ludowych w oparciu o historyczny, udokumentowany opis. Komplet składa się z bluzki, spódnicy, halki, fartucha, gorsetu, chustki, butów oraz korali. Poprzez realizacje tego zadania podjęliśmy się edukacji społeczeństwa w kierunku historycznym, poszerzając zakres wiedzy o terenach wschodnich obecnego powiatu buskiego i wpływach w zakresie ubioru.

stroje3.jpg

stroje.jpg

stroje2.jpg

Promocja zakupionych kobiecych strojów mamy nadzieję będzie wykorzystana do stworzenia pamiątek regionalnych charakterystycznych, udokumentowanych dla tego regionu np. lalka Ponidzianka w stroju ludowym oraz np. wycinanki, naklejanki, zakładki, podstawki itp.

stroje1.jpg


 Historia Zamku Dersława  Dojazd  Restauracja  Catering  Pensjonat  Usługi  Rezerwacja  Cennik  Uzdrowisko  Aktualności   Kontakt 
Copyright © 2003-2006 Zamek Dersława
Projekt realnet.pl